BLISKO 2024
Kultura przy Kafeju cz. II
“Od patyka do kosyka” –
To kolejna inicjatywa w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy oddolne 2023. W ramach działań odbyły się warsztaty wikliniarskie w czterech sołectwach gminy Dobrzeń Wielki. Warsztaty miały na celu przekazanie wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych związanych z tradycyjnym wyplataniem z wykorzystaniem wikliny.
Wikliniarstwo na terenie Gminy Dobrzeń Wielkim było kiedyś bardzo ważnym źródłem dochodu mieszkańców, wyplatano prawie w każdym domostwie.
Inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem odbiorców w różnym wieku.
Warsztaty poprowadzone były przez dwóch miejscowych mistrzów Tadeusza Taszyckiego oraz Piotra Wiśnego
Kultura przy Kafeju cz. II
“Piraci w Dobrzeniu” –
W ramach projektu przewidziano szereg spójnych tematycznie punktów programu o wspólnym mianowniku, którym było spędzanie czasu nad wodą (wykorzystanie urokliwego kąpieliska „Balaton” – rekreacja, muzyka, turystyka, bezpieczeństwo nad wodą, promocja organizacji i uczestnictwa w różnorodnych formach spędzania czasu połączonego z edukacją kulturową ). Na potrzeby promocji zachęcającej do uczestnictwa rodziny z dziećmi przyjęto nazwę „Piraci w Dobrzeniu” i związaną z tym hasłem symbolikę, wystrój i nazewnictwo.
„Piątka w skali Beauforta” – w ramach tego punktu, realizowanego niezależnie od pozostałych przez cały czas trwania imprezy, chętni (rodzice z dziećmi) mogli skorzystać z darmowych przejażdżek kajakami po kąpielisku „Balaton”. Możliwość skorzystania z tej formy rozrywki cieszyła się ogromnym powodzeniem, plaża przy której cumowały kajaki znajdowała się w bezpośrednim sąsiedztwie głównej areny wydarzeń, więc uczestnicy mieli cały czas kontakt wzrokowy i głosowy, mogąc w każdym momencie wziąć udział w interesujących ich atrakcjach, bez obawy, że je przegapią.
“Kraina Piratów 1” i “Kraina Piratów 2” – były to bloki animacji dla dzieci, Profesjonalna grupa animatorów „Seledynek” zmodyfikowała swój standardowy program tak, aby wpisywał się on w główny, tematyczny nurt wydarzenia. Podczas animacji, gier i konkursów edukacyjno-kulturowych dzieci brały udział w szeregu aktywizujących i integrujących zabaw ruchowych, stylizowanych na życie piratów i rejsy po oceanach. Pierwszy z bloków animacji był nastawiony na zabawy ruchowe, muzyczne i taneczne, w drugim odbywały się zajęcia spokojniejsze, między innymi zajęcia malarskie i konkursy wiedzy, co pozwoliło na płynne przejście do realizacji kolejnego punktu programu (odbywającego się niezależne), jakim były zawody w siłowaniu na rękę. Podczas konkursów i zabaw dzieci były obdarowywane nagrodami związanymi tematycznie z motywem przewodnim imprezy, mogły skorzystać z sympatycznych pirackich ozdób (tatuaże, malunki na twarzach, przepaski na oczy), a także dostępu do fotobudki (zdjęcia w strojach piratów).
”Bezpieczna Przygoda” – w ramach tego działania odbył się profesjonalny pokaz resuscytacji krążeniowo – oddechowej, prowadzony przez zawodową specjalistkę BHP. Porady fachowca i fantomy były dostępne przez 3 godziny, niezależnie od realizacji innych punktów programu. W czasie poza pokazami pierwszej pomocy dzieci uczestniczyły w specjalnie przygotowanych na tę okazję konkursach wiedzy i były za to nagradzane atrakcyjnymi nagrodami (wszystkie pytania i nagrody o tematyce związanej z promocją bezpiecznego zachowania nad wodą i nauką podstaw pierwszej pomocy przedmedycznej). Ponadto na potrzeby wydarzenia i wzmocnienia istotności przekazu przygotowana została ulotka „Bezpieczny wypoczynek nad wodą. Piraci w Dobrzeniu Wielkim. 8.09.2023 r.”, która była rozdawana wśród wszystkich przybyłych, niezależnie od uczestnictwa w instruktażu BHP.
“Biceps Bosmana i Bosmanki” – był to nowatorski sposób połączenia współzawodnictwa sportowego z jego radosnym odbiorem. Zorganizowane zawody w siłowaniu na rękę (armwrestling) dla kobiet i mężczyzn okazały się jedną z najzabawniejszych i entuzjastycznie odebranych części programu, wpływ na to miała z pewnością specyfika tego sportu, zupełnie pozbawionego agresji, a mimo tego bardzo widowiskowego, szczególnie, że w zawodach brali udział wyłącznie przybyli na wydarzenie uczestnicy, którym kibicowały całe ich rodziny i znajomi. Zwycięzcy zostali nagrodzeni pucharami. Dużą zaletą zawodów był osprzęt (stół) do zawodowego uprawiania armwrestlingu, zarówno zorganizowanie profesjonalnego sprzętu jak i samego turnieju były zupełną nowością w gminie Dobrzeń Wielki.
„Słodkowodny Kapitan” – honorowym gościem podczas realizacji projektu „Piraci w Dobrzeniu” był Stanisław Domański, kapitan żeglugi śródlądowej („słodkowodny kapitan”), wykładowca w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu, uczestnik rejsów „Darem Pomorza, niegdyś przez wiele lat związany zawodowo z gminą Dobrzeń Wielki. Pan kapitan przeprowadził ciekawą pogadankę, nawiązującą do odbytych przez niego podróży po morzach i oceanach, a także obecnie realizowanych funkcji w żegludze śródlądowej. Z racji wielu lat spędzonych w przeszłości w Dobrzeniu Wielkim pan Stanisław Domański jest nadal postacią rozpoznawalną w lokalnym środowisku, więc kolejnym aspektem jego wizyty były indywidualne spotkania, rozmowy i wspomnienia, co również było uwzględnione w planach związanych z jego przyjazdem i udziałem w wydarzeniu.
“Gdzie ta keja”– kulminacyjnym punktem programu był koncert szant w wykonaniu zespołu „A®MATOR” z Dobrzenia Wielkiego. Występ zaplanowano na tzw. złotą godzinę, która w dniu 8.09.2023 r. przypadała na czas od godz. 18:36 do 19:40. Złota godzina charakteryzuje się najlepszym światłem do robienia zdjęć, a zachodzące nad wodą słońce miało dodatkowo wzmocnić pozytywne doznania związane z odbiorem muzyki w naturalnej scenerii. Muzycy grupy „A®MATOR” wykonali szereg znanych, najpiękniejszych, ale również własnych, szant i piosenek turystycznych, co spotkało się z żywiołową reakcją publiczności, która wspólnie z zespołem odśpiewała kilka najpopularniejszych utworów. Dodatkowym celem organizacji koncertu było przekazanie mieszkańcom informacji, że w ich lokalnym środowisku funkcjonuje zespół specjalizujący się w twórczości związanej z szantami oraz piosenką turystyczną i poezja śpiewaną (trzon zespołu stanowią mieszkańcy Dobrzenia Wielkiego).
“Morskie Opowieści” – na finał wieczoru zaplanowano jam session pod gwiazdami, którego celem było zachęcenie mieszkańców do wspólnego muzykowania, zarówno śpiewu, ale też w szczególności gromadnego akompaniamentu prowadzonego przez posiadaczy różnorodnych gitar (byli to głównie muzycy amatorzy). Motywem przewodnim tego punktu programu była najpopularniejsza z szant, czyli „Morskie Opowieści”, a odśpiewane zwrotki, intonowane na przemian przez muzyków: Jacka Jarosza z zespołu “Armator” i Grzegorza Mazura z grupy „Gregorio & Serpentinov”),, trudno by było zliczyć!
Scenariusz uzupełniała naturalna sceneria (las, woda, szeroka plaża, słońce, a późniejszym wieczorem rozgwieżdżone niebo), tematyczne dekoracje oraz stroje. Podczas całego wydarzenia panowała życzliwa i serdeczna atmosfera, a wręcz pozytywna więź między organizatorami i uczestnikami! Nastrój wieczoru budowany był z rozmysłem i konsekwencją, zgodnie z przyjętym scenariuszem, począwszy od głośnych i pełnych energii konkursów i animacji skierowanych do najmłodszych, poprzez aktywną rekreację dla całych rodzin, zdobywanie cennej i ciekawej wiedzy, aż po wieńczące dzień koncert i jam session. Budowaniu przyjaznej atmosfery sprzyjały wszystkie punkty programu, oparte na żywym kontakcie z mieszkańcami, naturalna konferansjerka, poczęstunek (kawa, herbata, napoje, ciasta, własnoręcznie przygotowana fasolka po bretońsku „Fasola Jacka Sparrowa” oraz ognisko!
Na każdym etapie realizacji organizatorzy byli otwarci na podpowiedzi i propozycje mieszkańców, co zaowocowało m.in. dodatkowymi, nieplanowanymi punktami programu, które dołączono do scenariusza już w trakcie imprezy: 1. występ dziewczynki (Amelia Mazur), która zaprezentowała publiczności Hobby Horse, nową i zyskującą dużą popularność dyscyplinę sportową dla dzieci, 2. występ Alfreda Poloka („Al Serpentinow”) lokalnej gwiazdy tańca serpentynowego (unikalnego w skali kraju), przy akompaniamencie i śpiewie Grzegorza Mazura (wspólnie tworzą duet „Gregorio & Serpentinov”), 3. spontaniczne afterparty przy ognisku, podczas którego szanty i utwory poezji śpiewanej były wspólnie z artystami wykonywane przez kolejne 2 godziny (w tym czasie trwały już prace porządkowe). Była to duża wartość dodana, świadcząca o tym, iż mieszkańcy bardzo życzliwie przyjęli nowe wydarzenie oraz zapragnęli wziąć w nim czynny udział także poprzez prezentację własnych umiejętności i dokonań.
Kultura przy Kafeju cz. II
“Dobrzeńskie spotkanie z Afryką” –
W dniach 22-23 września 2023 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim odbyło się Dobrzeńskie spotkanie z Afryką.
Wydarzenie miało charakter dwudniowych działań na terenie Gminnego Ośrodka Kultury. W pierwszym dniu miały miejsce warsztaty bębniarskie dla uczniów szkół podstawowych z terenu miejscowości Dobrzeń Wielki. Przeprowadzono cztery godzinne lekcje dla czterech różnych klas (po 2 grupy z każdej ze szkół), podczas których uczestnicy poznali historię dawnych królestw Afrykańskich, ich tradycje, obrzędy i zwyczaje. Nauczyli się podstaw gry na bębnach afrykańskich. W zajęciach wzięło udział około setki uczniów.
Na drugi dzień wydarzenia złożone były dwa bloki warsztatowe. Najpierw odbyły się zajęcia z gry na bębnach djembe, a następnie lekcja tańca afrykańskiego. Zarówno pierwsza, jak i druga część spotkały się ze sporym zainteresowaniem. W obu warsztatach wzięło udział około 50 osób.
Podsumowując, Dobrzeńskie spotkania z Afryką miały bardzo miły i energetyczny przebieg. Frekwencja dopisała, a uczestnicy zajęć bardzo entuzjastycznie przyjęli oferowaną im formę spędzania czasu. Wyrażali wdzięczność za daną im możliwość doświadczenia tradycji afrykańskiej oraz uznanie za zorganizowanie tego typu wydarzenia przez Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim. Znaczna część z nich wyraziła chęć dalszego uczestnictwa w tego typu zajęciach.
Kultura przy Kafeju cz. II
ZAKOCHANI W GWIAZDACH
Za nami pierwsza inicjatywa lokalna pt. “Zakochani w gwiazdach”. w ramach inicjatywy odbyło się spotkanie z pasjonatem rozgwieżdżonego nieba Karolem Wójcickim. Pan Karol opowiedział uczestnikom co się dzieje na sierpniowym niebie. Można było zobaczyć księżyc oraz inne konstelacje gwiazd. Biorący udział w spotkaniu mieszkańcy zasypywali Pana Karola szczegółowymi pytaniami.
Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2023
Kultura przy Kafeju
W ramach I części zadania przeprowadzona zostanie diagnoza potrzeb kulturalnych mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki. Diagnoza przeprowadzona będzie w czterech sołectwach : Dobrzeń Wielki, Dobrzeń Mały, Chróścice i Kup. Chcemy aby objęła jak najszersze grono mieszkańców.
Zapraszamy Was na spotkania podczas których poszukamy potencjału kulturowego naszej Gminy
Sobota 25 marca godz. 16.00 Sala Wiejska w Kup
Niedziela 26 marca godz. 14.00 w Dobrzeniu Małym podczas jarmarku
godz. 15.00 Chróścice Sołtysówka
W poniedziałek 27 marca zapraszamy do Domu Kultury na godz. 18.00
Zadanie “Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Tytuł operacji:
„Przebudowa budynku świetlicy wiejskiej w Chróścicach”
Program: Program
Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Typ operacji: Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne
Działanie: Podstawowe
usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich
Poddziałanie: Wsparcie
inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych
dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji, kultury i powiązanej infrastruktury
Całkowita
wartość
projektu: 456 343,53 zł
Wartość
Dofinansowania: 281 634
zł (63,63 % kosztów kwalifikowalnych operacji)
Realizacja
projektu: 2020 – 2021
Cel
realizacji
projektu: Celem
operacji jest zwiększenie dostępu mieszkańców do oferty kulturalnej poprzez
przebudowę budynku świetlicy wiejskiej w Chróścicach
Efekt rzeczowy
Realizacji
projektu: Zmodernizowany budynek świetlicy wiejskiej w Chróścicach
Wskaźnik
rezultatu: Liczba obiektów przebudowanych – świetlice i domy kultury – 1
szt.
Operacja pn. „Przebudowa budynku świetlicy wiejskiej w Chróścicach”
współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji, kultury i powiązanej infrastruktury” objętego PROW na lata 2014-2020
Umowa o przyznaniu pomocy Nr 00017-65170-UM0810057/19 z dnia 03 sierpnia 2020 r.
Już niebawem rozpoczniemy realizację projektu “Zbuntowani tacy sami”, na który otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach Eduko-Bardzo Młoda Kultura 2019-2021. Rekrutacja rozpocznie się już w czerwcu, a działania zaplanowano na połowę lipca. W projekcie postawiono na współdziałanie młodzieży sprawnej i tej z niepełnosprawnościami. Finałem będzie musical,
Zakup nowości w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dobrzeniu Wielkim Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
© 2020 Gminny Ośrodek Kultury Dobrzeń Wielki – Realizacja DJR-net
Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić wrażenia podczas przeglądania witryny. Z tych plików cookie pliki cookie, które są sklasyfikowane jako niezbędne, są przechowywane w przeglądarce, ponieważ są niezbędne do działania podstawowych funkcji witryny. Używamy również plików cookie stron trzecich, które pomagają nam analizować i zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z tej witryny. Te pliki cookie będą przechowywane w przeglądarce tylko za Twoją zgodą. Możesz również zrezygnować z tych plików cookie. Ale rezygnacja z niektórych z tych plików cookie może mieć wpływ na wygodę przeglądania.
Niezbędne pliki cookie są absolutnie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania witryny. Ta kategoria obejmuje tylko pliki cookie, które zapewniają podstawowe funkcje i zabezpieczenia strony. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych.