Dobrzenianki o sobie…

Każda z nas lubi robić niespodzianki – tak się dzieje już od samego początku powstania zespołu czyli od w 1987r – wspomina najstarsza członkini zarazem kierownik zespołu Elżbieta Scheitza. Ze względu na brak opiekuna muzycznego, swoją działalność rozpoczęłyśmy od kursów szycia i pieczenia. Pierwszym instruktorem muzycznym był Adam Urbaniak, następnie zespołem opiekował się znany artysta Norbert Kleman, a obecnie Andrzej Krawczyk- informuje Małgorzata Szram. Pani Małgorzata pełni szczególną rolę, śpiew koleżanek wspomaga grą na skrzypcach.  Repertuar zespołu to głównie pieśni ludowe regionu opolskiego, stare zasłyszane jak również nowe o własnych tekstach – podkreślają Elżbieta Kołodziej, Edyta Zośka, Marta Wosch, Wanda Kamrot. W ciągu 18 lat występowałyśmy 5 razy na dożynkach wojewódzkich. Wielokrotnie byłyśmy nagradzane czy to w konkursach regionalnych czy ponad regionalnych. Na “Święcie Pieśni Ludowej” w Gogolinie zajęły dwukrotnie drugie miejsce i raz trzecie. Zespół występował również w Czechach. Wielkim przeżyciem był udział w realizacji filmu dokumentalnego “Wokół wiatraków” oraz uczestnictwo w nagraniach telewizyjnych,  ukazujących sposoby darcia pierza i przygotowywania śląskiej wigilii.

Występowałyśmy w 1993 na festiwalu kapel i śpiewaków ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, reprezentowałyśmy wtedy Opolszczyznę. Działalność Dobrzenianek to nie tylko śpiew ale również  prowadzenie izby regionalnej w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim.
Jadąc na występy do Jesenika w Czechach podczas odprawy granicznej na pytanie celnika o ilość posiadanych przy sobie koron czeskich chóralnie odpowiedziałyśmy, że mamy i sięgnęłyśmy po wianki na głowę, oczywiście wszystko odbyło się dla żartów i zostałyśmy wpuszczone bez okazywania paszportów -wspomina kierownik zespołu Elżbieta Scheitza.
Zespól współpracuje z radą sołecką Dobrzenia Wielkiego.  Członkinie pomagają sołtysowi przy organizowaniu wieczerzy wigilijnej dla samotnych i starszych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sierpień

wrzesień 2023

październik
PN
WT
ŚR
CZW
PT
SOB
NIE
28
29
30
31
1
2
3
Events for 1 wrzesień
Events for 2 wrzesień
Events for 3 wrzesień
Brak wydarzeń
4
5
6
7
8
9
10
Events for 4 wrzesień
Brak wydarzeń
Events for 5 wrzesień
Events for 6 wrzesień
Events for 7 wrzesień
Events for 8 wrzesień
Events for 9 wrzesień
Events for 10 wrzesień
11
12
13
14
15
16
17
Events for 11 wrzesień
Events for 12 wrzesień
Events for 13 wrzesień
Events for 14 wrzesień
Events for 15 wrzesień
Events for 16 wrzesień
Events for 17 wrzesień
Brak wydarzeń
18
19
20
21
22
23
24
Events for 18 wrzesień
Brak wydarzeń
Events for 19 wrzesień
Brak wydarzeń
Events for 20 wrzesień
Brak wydarzeń
Events for 21 wrzesień
Brak wydarzeń
Events for 22 wrzesień
Brak wydarzeń
Events for 23 wrzesień
Brak wydarzeń
Events for 24 wrzesień
25
26
27
28
29
30
1
Events for 25 wrzesień
Brak wydarzeń
Events for 26 wrzesień
Brak wydarzeń
Events for 27 wrzesień
Brak wydarzeń
Events for 28 wrzesień
Brak wydarzeń
Events for 29 wrzesień
Brak wydarzeń
Events for 30 wrzesień
Brak wydarzeń
Skip to content